A number of Kenyan artistes have been nominated for the prestigious 2020 All Africa Music Awards (AFRIMMA).

Hit-maker Otile Brown leads the Kenyan nominees alongside rapper Khaligraph Jones, Tanasha Donna, Nadia Mukami, Akothee, Fena Gitu and boy band Sauti Sol.

Below is a full list of the nominees:

Best Male West Africa

Adekunle Gold – Nigeria
Sidiki Diabate – Mali
Davido– Nigeria
Kidi – Ghana
Burna Boy – Nigeria
Kuami Eugene – Ghana
Rema – Nigeria
Ariel Sheney – Ivory Coast
Wally Seck– Senegal
Fireboy- Nigeria

Best Female West Africa

Josey – Ivory Coast
Tiwa Savage – Nigeria
Zeynab – Benin
Yemi Alade – Nigeria
Yasmine- Guinea Bissau
Dior Mbaye – Senegal
Adina – Ghana
Teni – Nigeria
Aya Nakamura – Mali
Simi – Nigeria

Best Male East Africa

Eddy Kenzo – Uganda
Diamond Platnumz – Tanzania
Harmonize – Tanzania
The Ben – Rwanda
Khaligraph Jones – Kenya
Gildo Kassa – Ethiopia
Mbosso – Tanzania
Rayvanny- Tanzania
Ali Kiba- Tanzania
Otile Brown – Kenya

Best Female East Africa

Nadia Mukami – Kenya
Vimka – Uganda
Zuchu – Tanzania
Maua Sama – Tanzania
Rosa Ree- Tanzania
Akothee- Kenya
Nandy – Tanzania
Sheebah Karungi – Uganda
Fena Gitu (FenaMenal) – Kenya
Tanasha Donna – Kenya

Best Male Central Africa

Gaz Mawete – Congo
Matias Damiaso – Angola
Ninho – Congo
Anselmo Ralph – Angola
Innos’ B – Congo
TayC – Cameroon
Fally Ipupa – Congo
Dadju – Congo
C4 Pedro – Angola
BM – Congo

Best Female Central Africa

Reniss – Cameroon
Shan’L -Gabon
Daphne – Cameroon
Mayra Andrade – Cape Verde
Eva RapDiva- Angola
Liloca- Mozambique
Soraia Ramos- Cape Verde
Charlotte Dipanda – Cameroun
Edmazia – Angola
Blanche Bailly – Cameroun

Best Male Southern Africa

Black Coffee- South Africa
Slap Dee – Zambia
Cassper Nyovest- South Africa
Master KG- South Africa
Jah Prayzah – Zimbabwe
Vee Mampeezy – Botswana
Shyn – Madagascar
Tshego- South Africa
Tha Dogg – Namibia
Yanga Chief – South Africa

Best Female Southern Africa

Shasha – Zimbabwe
Sho Madjozi – South Africa
Ammara Brown – Zimbabwe
Busiswa – South Africa
Shashl – Zimbabwe
Ami Faku – South Africa
Sally BossMadam – Namibia
Azana – South Africa
Gemma Griffiths – Zimbabwe
Elaine – South Africa

Best African Group

Sauti Sol – Kenya
Toofan – Togo
Navy Kenzo – Tanzania
Forca Suprema – Angola
Mi Casa- South Africa
4KEUS- Congo
Kiff No Beats – Ivory Coast
Moobers – Angola
Magic System- Cote d’ivoire
Umu Obiligbo- Nigeria

Crossing Boundaries with Music Award

Burna Boy–Nigeria
Aya Nakamura -Mali/France
Dave- Nigeria/UK
J Hus – Gambia
Davido–Nigeria
Mr Eazi – Nigeria
French Montana- Morocco
Headie One – Ghana/UK
S. Pri Noir – Guinea Bissau/France
NSG – Nigeria/Ghana/UK

Best Newcomer

Kofi Mole- Ghana
Fanicko- Benin
Omah Lay – Nigeria
Shasha–Zimbabwe
Mc One – Cote d’ivoire
Edgar Domingos – Angola
J Derobie – Ghana
Ami Faku – South Africa
Zuchu – Tanzania
Oxlade – Nigeria

Artist of The Year

Burna Boy – Nigeria
Fally Ipupa – Congo
Davido – Nigeria
Diamond Platnumz – Tanzania
Sho Madjozi – South Africa
Wizkid -Nigeria
Aya Nakamura -Mali/France
Tiwa Savage – Nigeria
Toofan – Togo
Master KG– South Africa

Best Gospel

Mercy Chinwo – Nigeria
Joe Mettle – Ghana
Miguel Buila – Angola
Sinach – Nigeria
Icha Kavons – Congo
Winnie Mashaba – South Africa
Diana Hamilton – Ghana
DJ Kerozen – Ivory Coast
Benjamin Dube – South Africa
Tim Godfrey – Nigeria

Best Live Act

Flavour – Nigeria
Sauti Sol – Kenya
Stonebwoy – Ghana
Sidiki Diabate – Mali
Yemi Alade – Nigeria
Burna Boy – Nigeria
Diamond Platnumz- Tanzania
Fally Ipupa– Congo
C4 Pedro – Angola
Efya – Ghana

Best Female Rap Act

Eno Barony – Ghana
Nadia Nakai – South Africa
Moonaya – Senegal
Rosa Ree – Tanzania
Bombshell Grenade – Zambia
Muthoni Drummer Queen – Kenya
Askia – Cameroon
Candy Bleakz – Nigeria
Keko – Uganda
Rouge – South Africa

Best Male Rap Act

Falz – Nigeria
Sarkodie – Ghana
Moobers – Angola
Nasty C – South Africa
Tenor – Cameroon
Khaligraph Jones – Kenya
Manifest – Ghana
Medikal – Ghana
Yanga Chief – South Africa
Kiff No Beat- Cote divoire

Best Collaboration

Master KG x Burna Boy – Jerusalema Remix
Kabza ft Wizkid, Burna Boy – Sponono
Ladipoe ft Simi – Know You
Khaligraph Jones ft Bien – Yes Bana
Beyonce ft Shatta Wale – King Already
Dj Neptune ft Mr Eazi &Joeboy – Nobody
Tanasha Donna ft Mbosso – La Vie
Mz Vee ft Yemi Alade
Sauti Sol ft Soweto Gospel Group – Brighter Days
Innos B ft Diamond Platnumz – Yope Remix

Song of The Year

Sauti Sol – Suzanna
Rema – Woman
Master KG – Jerusalema
Ali Kiba – Dodo
Burnaboy – Anybody
Young John ft Naira Marley – Mafo
Medikal – Omo Ada
Kabza De Small x DjMaphorisa – Koko
Sarkodie ft Prince Bright– Oofeetsu
Diamond Platnumz – Jeje

Best Video Director

Justin Campos – South Africa
Dr Nkeng Stephens -Cameroon
Enos Olik – Kenya
TG Omori – Nigeria
David Duncan- Ghana
Sasha Vybz – Uganda
Director Kenny – Tanzania
Clarence Peters – Nigeria
Gyo Gyimah- Ghana
Patrick Elis – Nigeria

Best Dj Africa

DJ Spinall – Nigeria
DJ Black Coffee – South Africa
DJ Dollar – Senegal
DJ Lutonda – Angola
DJ Andy Josty – Ghana
DJ Neptune – Nigeria
DJ Cuppy– Nigeria
DJ ECool – Nigeria
DJ Malvado – Angola
DJ Moh Spice – Kenya

Best African Dj USA

DJ DeeMoney – Nigeria
DJ Fully Focus – Kenya
DJ Poison Ivy – Kenya
DJ Shinski – Kenya
DJ Moh – Ivory Coast
DJ Tunez – Nigeria
DJ Akua – Ghana
DJ K Meta – Ethiopia
DJ Mekzy – Nigeria
DJ Buka – Nigeria

AFRIMMA Video of The Year

Simi – Duduke
Sauti Sol – Suzanna
Santrinos Raphael ft Zeynab – WAA
Gaz Mawete ft Fally Ipupa – C’est Rate
Master KG – Jerusalema
Burnaboy – Wonderful
Mz Vee ft Yemi Alade – Come and See My Mother
Vivian Chidid – Do Dara
Diamond Platnumz – Jeje
Timaya – Born to win

Music Producer of The Year

Kabza De Small – South Africa
Kimamba – Tanzania
Ozedikus– Nigeria
S2kizzy- Tanzania
Salatiel- Cameroun
Leriq – Nigeria
Sidike Diabate- Mali
Bebi Philip – Ivory Coast
Kuame Eugene – Ghana
DjMaphoriza – South Africa

Best African Dancer

Poco Lee – Nigeria
Sherrie Silver – Rwanda
La Petite Zota – Ivory Coast
PapiOjo – Nigeria
Masaka Kids Africana
Sayrah Chips (Nigeria)
Bajuni – Tanzania
Rabbit Crew 255- Tanzania
Neru Americano &Scro Que cuia – Angola
Kora Obidi – Nigeria

Best Lusophone

Matias Damasio – Angola
Nelson Freitas – Cape Verde
Anselmo Ralph – Angola
Mayra Andrade – Cape Verde
Calema – Sao Tome
C4Pedro – Angola
Prodigio – Angola
Mark Exodus –Mozambique
Paulo Flores – Angola
Soraia Ramos – Cape Verde

Best Francophone

Fally Ipupa – Congo
Dadju – Congo
Toofan – Togo
Josey – Ivory Coast
Wally B. Seck- Senegal
Afro B – Ivory Coast
Innos B – Congo
Aya Nakamura- Mali
Tenor – Cameroon
Gaz Mawete – RDC

Radio/TV Personnel Of The Year

Ebuka – Nigeria
Yaw – Nigeria
Jamal Gaddafi – Kenya
Jessica Opare Saforo – Ghana
Konnie Toure – Ivory Coast
Afonso Quintas – Angola
Willy Tuva – Kenya
James Onen – Uganda
DJ Fresh – South Africa
Do2dtun – Nigeria

Tell Your Dad To Tell Uhuru To Reopen Clubs- Khaligraph To Raila Junior

-Advertisement-